SWIM Marathon 2008 Results

All Past Records & Results

2008 Solo Swimmers
(Listed in order of boat number)
Boat #

Swimmer

Town Age
1 Kimberly Plewa
Boat Captain: Bill Szturma
Rahway, NJ 25
2 Bethany Aronow
Boat Captain: Ed Seeber
New Canaan, CT 42
3 Carol Sing
Boat Captain: Will Shulte
El Cason, CA 66
4 Danielle Honrath
Boat Captain: Robert Honrath
Monroe, CT 23
5 Sally Minty-Gravett
Boat Captain: Mark Hughes
St. Saviour Jersey, UK 51
6 Abe de La Houssaye
Boat Captain: Ed Arsenault
New York, NY 60
7 Krystal Daymonde
Boat Captain: Doug Chavenello
Naugatuck, CT 16
8 Mark E. Rowley
Boat Captain: Morris Cohen
Mesa, AZ 56
9 Ed Daymonde
Boat Captain: Sherri Gardner
Shelton, CT 39
10 Ann Louise Onton
Boat Captain: Joe Greene
Woodbridge, CT 64
11 Martin McMahon
Boat Captain: Jeff Zoufally
Simsbury, CT 45
12 Allan McLeland
Boat Captain: Robert Spears
Darlington, SC 42

 

 

2008 Relay Teams
(Listed by boat number)
Boat #

Relay Tea

13

STRATFORD SEA MONKEYS
Team Captain: Sean Morrisroe - Stratford, CT
Jamie Benson - Stratford, CT
Courtney Fitzpatrick - Stratford, CT
Jake Grom - Stratford, CT
Sean Morrisroe - Stratford, CT
Greg Repko - Stratford, CT
Anthony Russo - Stratford, CT
Boat Captain: Greg Raucci

14

WILTON Y YAHOOS
Team Captain: Mark Newcombe - Wilton, CT
Lenna Cooper - Trumbull, CT
Thomas DiGuglielmo - Norwalk, CT
Dan Mangan - Wilton, CT
Colleen Moore - Ridgefield, CT
Kendall Roberts - Wilton, CT
Emily Rogowski - Trumbull, CT
Boat Captain: Kevin Rooney

15

DIMATTEO AGENCY
Team Captain: Teresa Gagnon - Shelton, CT
Tom Casey - Tampa, FL
Eva Marie Duffy - Shelton, CT
Kathy Micinilio - Trumbull, CT
Glenn Wells - Shelton, CT
Boat Captain: Ed Brady

16

PET THE SHARK
Team Captain: Jean Quinn - Wethersfield, CT
Robyn Guimont - Glastonbury, CT
Dara Hansen Mason - West Hartford, CT
Craig Newton - Stony Creek, CT
Jean Quinn - Wethersfield, CT
Caroline Schnogg - West Hartford, CT
Laura Troidle - Branford, CT
Boat Captain: Tyler Lewis

17

TEAM ST. VINCENT'S
Team Captain: Leslie Pavel - Trumbull, CT
Estella Berman - Westport, CT
Jeffrey Berman - Westport, CT
Christina Bladek - Easton, CT
Tom Bladek - Easton, CT
Jim Frillici - Trumbull, CT
Leslie Pavel - Trumbull, CT
Boat Captain: Gregory Servetas

18

FAIRFIELD PREP JESUITS – F
Team Captain: Joe Benz - Trumbull, CT
Ed Becker - Milford, CT
Joe Benz - Trumbull, CT
Chris Calby - Darien, CT
George Daniolos - Shelton, CT
Joe Novak - Shelton, CT
Brian Power - Southport, CT
Kevin Stengel - Stratford, CT
Boat Captain: Larry Coyle

19

IT"S ONLY WATER
Team Captain: Debb Palmer - West Haven, CT
Caroline DiProspero - Thomaston, CT
Lorene Janowski - New Hyde Park, NY
Benjamin Judd - Milford, CT
Debb Palmer - West Haven, CT
Tara Stevens - New Haven, CT
Ted Stevens - North Haven, CT
Boat Captain: John Chop

20

TRUMBULL BOYS RELAYS
Team Captain: Al Huebner - Trumbull, CT
Kellie Brown - Stamford, CT
Tim Coe - Trumbull, CT
Dan Collins - Trumbull, CT
Pablo Cuevas - Trumbull, CT
Chris Fracker - Trumbull, CT
Dennis White - Trumbull, CT
Boat Captain: Daniel Gottschall

21

SEAWOLVES L2
Team Captain: Moira McCullough - Port Jefferson, NY
Lawrence Ahlgren - St. James, NY
Nicole Hirschman - Stony Brook, NY
Moira McCullough - Port Jefferson, NY
Jason Reeves - Stony Brook, NY
Robert Unger - Smithtown, NY
Wolfgang Wander - Setauket, NY
Boat Captain: Brad Orben

22

JEAN CLAUDE & THE VANDAMMITS
Team Captain: John O'Fallon - Fairfield, CT
Kristen Adams - Fairfield, CT
Laura Burke - Norwalk, CT
Dan Cerasale - Bridgeport, CT
John O'Fallon - Fairfield, CT
Dean Osterloh - St. James, NY
Kim Russo - Fairfield, CT
Boat Captain: Carl Swebilius

23

THE SLOW, THE FAST & THE UGLY
Team Captain: Marc Delmonico - Bridgeport, CT
Marc Delmonico - Bridgeport, CT
Shane Foster - Stamford, C -
Erik Loranger - Exeter, NH
Shawn Mazza - Fairfield, CT
Corey Meek - Wilton, CT
Ryan Verlin - New York, NY
Boat Captain: Mike Herrington

24

RIPTIDE
Team Captain: Michelle O'Brien - Naugatuck, CT
Kenny Englehard - Waterbury, CT
Tyler Fredericks - Naugatuck, CT
Tim McCarthy - Waterbury, CT
Jeffrey O'Brien - Naugatuck, CT
Michelle O'Brien - Naugatuck, CT
Jaclyn Renzoni - Naugatuck, CT
Boat Captain: Chris Conover

25

STRATFORD SHARKS
Team Captain: Eddie Grom - Stratford, CT
Megan Dupuy - Stratford, CT
Eddie Grom - Stratford, CT
Kirk Miller - Stratford, CT
Maxwell Mudre - Stratford, CT
Aadit Patel - Stratford, CT
Justin Stevens - Stratford, CT
Boat Captain: Ted Lelek

26

NAUGY HIGH SCHOOL SWIM TEAM
Team Captain: Nicole Javins - Naugatuck, CT
Dalton Fennell - Naugatuck, CT
Leah Grabowski - Naugatuck, CT
Anton Hanley - Naugatuck, CT
Ellen Hanley - Naugatuck, CT
Nicole Javins - Naugatuck, CT
Lauren Zalewski - Naugatuck, CT
Boat Captain: Curtis Bloxam

27

THE GE BARNACLES
Team Captain: Ken Grossman - Southport, CT
Judith Drachman - Marblehead, MA
Ken Grossman - Southport, CT
Jose Kling - Redding, CT
David McDonald - Weston, CT
Mike McGuiness - Fairfield, CT
Laura Scerbo - Norwalk, CT
Boat Captain: Briggs Tobin

28

TEAM POMPERAUG
Team Captain: Paula Hessler - Southbury, CT
Connor Cackorie - Southbury, CT
Eric Douglas - Southbury, CT
Benjamin Dwyer - Middlebury, CT
Cameron Hessler - Southbury, CT
Connor McTaggart - Southbury, CT
Joseph Papiro - Southbury, CT
Boat Captain: Douglas Cooper

29

FAIR DIEGO TOO
Team Captain: Jeff Sargent - Fairfield, CT
Denise Callahan - Norwalk, CT
Peter Donohue - Fairfield, CT
John Forster - Trumbull, CT
Cheryl Kupan - Rowayton, CT
Tait Michael - Westport, CT
Dale Richardson - McLean, VA
Boat Captain: Ray Davis

30

FAIR DIEGO LAURALTON
Team Captain: Jeff Sargent - Fairfield, CT
Maggie Archer - West Redding, CT
Ariel B. Bond - Oxford, CT
Christina Crossin - Milford, CT
Kristen Malski - Stratford, CT
Jillian Mullaney - Monroe, CT
Mary O'Donnell - Orange, CT
Boat Captain: Francis O'Donnell

31

FAIR DIEGO COLGATE
Team Captain: Jeff Sargent - Fairfield, CT
Nicholas Amato - East Norwich, CT
Henry Bottger - Weston, CT
Devon Healy - New Canaan, CT
Trevor Healy - New Canaan, CT
Matt Iassogna - Newtown, CT
Tyler Loechner - Weston, CT
Boat Captain: Joe Sargent

32

FAIR DIEGO
Team Captain: Jeff Sargent - Fairfield, CT
Kristin Gary - Redding, CT
Robert Gary - Redding, CT
Dan Goodwin - McKinney, CT
Myles Lynch - Algharetton, GA
Greg Sargent - Fairfield, CT
Jeff Sargent - Trumbull, CT
Boat Captain: Mike Sargent

33

WESTPORT SWIM CLUB LANE 3
Team Captain: Jake Gulick - Bridgeport, CT
Jake Gulick - Bridgeport, CT
Phil Novotny - Fairfield, CT
Josh Usdavin - Stratford, CT
Jeremy Virgil - Stamford, CT
Matt Watson - Fairfield, CT
Patrick White - Fairfield, CT
Boat Captain: Bill Watson

34

FAIRFIELD YMCA MASTERS
Team Captain: Allison Smith - Fairfield, CT
Amy Fox - Bridgeport, CT
Jeremy Howard - Stamford, CT
Sean McGowan - Southbury, CT
Allison Smith - Fairfield, CT
Frank Vitalli - Elmherst, CT
Kevin Young - Avon, CT
Boat Captain: Tom Grega

35

STAMFORD FIRE DEPARTMENT
Team Captain: Kurt Semmel - Stamford, CT
Sean Gage - Stamford, CT
Peter Lyden - Stamford, CT
Gregg Radachosky - Danbury, CT
Kurt Semmel - Stamford, CT
Ted Stank - Norwalk, CT
Billy Wieck - East Northport, NY
Boat Captain: William Hicks

36

YALE MASTERS
Team Captain: Steve Funk - Madison, CT
Megan Calendrelli - Northford, CT
Steve Funk - Madison, CT
Mary Ann Harmon - Guilford, CT
Molly Harmon - Guilford, CT
Tim Harmon - Guilford, CT
Jon Rosen - Guilford, CT
Boat Captain: Giuseppe Bossanfuso

37

JACK'S PACK
Team Captain: Rob Carr - Stamford, CT
Nathaniel Boley - Westport, CT
Rob Carr - Stamford, CT
Andy Davis - Fairfield, CT
Gannon Davis - Fairfield, CT
Mike Magons - Wadsworth, OH
Frank Wuest - Boston, MA
Boat Captain: Rob Carr

38

IRON FISH
Team Captain: Doug Beeman - Golden, CO
Doug Beeman - Golden, CO
Kevin Carley - Trumbull, CT
Joseph Homza - Stratford, CT
Matthew Rossi - Rocky Hill, CT
Rick Sheldon - Shelton, CT
Boat Captain: David Collings

39

TEAM WET BRAIN
Team Captain: Sarah Humphreys - Colchester, VT
Peter Cozzolino - New York, NY
Lauren Davies - Fairfield, CT
Thomas DeLuca - Baltimore, MD
Sarah Humphreys - Colchester, VT
Wendy Whitcomb - Washington, DC
Andrew Wright - Houston, TX
Boat Captain: Gary Weddle

40

FAIRFIELD PREP JESUITS – P
Team Captain: Justin Alves - Shelton, CT
Justin Alves - Shelton, CT
Andrew Golankiewicz - Newtown, CT
Sean Greer - Fairfield, CT
Matt Knapik - Fairfield, CT
Andrew Passarelli - Ridgefield, CT
Paul Sikora - Fairfield, CT
Boat Captain: Richard Harshbarger

41

THE LITTLE MERMAIDS
Team Captain: Bruce Collins - Trumbull, CT
Jen Collins - Trumbull, CT
Alissa Keyes - Trumbull, CT
Allison Kreho - Shelton, CT
Kelly Kreho - Shelton, CT
Katie Lang - Monroe, CT
Boat Captain: Bruce Collins

42

TRAIN OF PAIN
Team Captain: Katherine Komninos - Woodbury, CT
Chalotte Green - New Canaan, CT
Katherine Komninos - Woodbury, CT
Charlotte Lieb - Morristown, NJ
Kathleen Lieb - Morristown, NJ
Boat Captain: Karl Dombrowski

43

FAIRFIELD YMCA
Team Captain: Dave Andrews - Fairfield, CT
Dave Andrews - Fairfield, CT
Andy Clark - Fairfield, CT
P.J. Clyne - Fairfield, CT
Brian Cook - Fairfield, CT
Neal Fischbach, MD - Fairfield, CT
Boat Captain: Fred Burrows

45

THE HOLYOKE WAVES
Laura Ferrante - Milford, CT
Maya Atanassova - Stamford, CT
Bret Barasch - New York, NY
Laura Ferrante - Milford, CT
Sarah Ferrante - Milford, CT
Howard Liao - Fairfield, CT
Allison Neher - Holyoke, MA
Elena Wetmore - Trumbull, CT
Boat Captain: Richard Langlois

46

MARY T. LANE
Team Captain: Teresa Gagnon - Shelton, CT
Kim Adler - Shelton, CT
Teresa Gagnon - Shelton, CT
Michael Jordan - Milford, CT
Fran Kuczmarski -Trumbull, CT
Dorothy Lupariello - Shelton, CT
Kerri Morris - Monroe, CT
Boat Captain: Bill Dragan